Aby dobrze wyglądać w pracy i poza nią, nie wystarczy kupić dobrej jakościowo teczki na laptopa, czy torby. Oprócz tego o każdy z elementów galanterii skórzanej trzeba dbać i co jakiś czas odpowiednio ją konserwować. Jeśli posiadasz skórzane dodatki, którym nie poświęcałeś zbyt dużo czasu i o konserwacji których nie wiedziałeś tak naprawdę nic, warto sprawdzić, jak w kilka minut zakonserwować swoją torbę lub teczkę i uchronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wysoka temperatura, słońce, śnieg, mróz, woda - wszystkie te okoliczności przyrody mogą w negatywny sposób wpłynąć nawet na najlepszą jakościowo torebkę czy plecak.
Jak dbać o galanterię skórzaną?
Podstawą pielęgnacji torby na laptopa, torby na kółkach lub skórzanej teczki jest przede wszystkim usuwanie codziennych zabrudzeń, pojawiających się w wyniku użytkowania ich poza domem. Kurz i mniejsze zabrudzenia usuniesz za pomocą wilgotnej szmatki, zwilżonej letnią wodą. Nie dodawaj do niej żadnego płynu ani mydła (zwłaszcza kolorowego!), ponieważ mogą one pozostawić na torbach i teczkach trwałe ślady, których niczym nie usuniesz.
Torebki skórzane damskie, torby na kółkach i torby na laptopa w większości modeli posiadają drobne zagięcia i obszycia, do których lubią dostawać się okruszki i większe śmieci. Ważne jest ich bieżące usuwanie, ponieważ po pewnym czasie będą o wiele cięższe do wyczyszczenia.
Ogólna konserwacja skóry naturalnej
Oprócz codziennego czyszczenia, ważne jest odpowiednie potraktowanie teczki lub torby skórzanej tuż po przyjściu z pracy do domu. Po wyjęciu wszystkich dokumentów pozostaw ją otwartą na kilkanaście minut, aby się przewietrzyła. Dopiero później możesz schować ją do szafy. Jeśli chodzi o samą konserwację skóry różnymi środkami, warto kupić preparat przeznaczony właśnie do konserwacji tego typu materiału. W zależności od marki płynu, powinieneś przecierać nim teczkę lub torbę raz na tydzień lub raz na miesiąc. Sama bawełniana ściereczka nie pomoże płynowi dostać się w każde miejsce Twojej torby, teczki lub torby na kółkach, dlatego kup taką z mikrofibry lub podobną do tej do okularów, tylko większą. Miękkość materiału nie porysuje skóry (nawet tej lakierowanej), a im bardziej będzie on wchłaniał płyn, tym lepiej odda go do wszystkich partii skóry. W przypadku różnych płynów wzorzec postępowania z nim jest różny: czasami wystarczy przetarcie, w większości wypadków należy rozprowadzić środek kolistymi ruchami i na koniec wypolerować.
Zadbaj o skórzane rękawiczki – konserwacja przed zimą
Zimą, kiedy na zewnątrz jest śnieg (a coraz częściej niestety śnieg z deszczem), odzież wierzchnia ulega zamoczeniu. Problem ten dotyka także skórzanego dodatku, który ma bezpośredni kontakt z naszymi dłońmi, czyli właśnie rękawiczki skórzane. Wbrew powszechnie panującej opinii po powrocie do domu nie należy takich rękawiczek kłaść bezpośrednio na kaloryferze, ponieważ skóra może się najzwyczajniej zniszczyć, popękać, stracić swój kolor, blask i po prostu nie wyglądać tak, jak jeszcze kilka godzin temu. Susz je w pozycji poziomej w ciepłym miejscu, ale w kilkumetrowej odległości od kaloryfera. Kiedy już upewnisz się, że wszystkie ich partie są dobrze osuszone, możesz zaimpregnować je środkiem hydrofobowym. To zupełnie nowy na rynku środek, dzięki któremu już po kilku aplikacjach galanteria skórzana (a co za tym idzie także rękawiczki skórzane) staje się zupełnie obojętna na wodę, która spływa po nich jak po szkle. Dzięki takiemu zabiegowi każda torebka damska, torba na laptopa, skórzana torba na kółkach i wszystkie inne skórzane akcesoria stają się maksymalnie odporne na wodę.
Jak wyczyścić spód skórzanej torebki damskiej?
Spód skórzanej torebki jest najbardziej narażoną na zabrudzenia partią galanterii skórzanej. Często stawiane na podłodze, w metrze, na półkach w komunikacji miejskiej, a nawet w koszykach podczas robienia zakupów w supermarketach torebki skórzane ulegają bardzo wielu zabrudzeniom. Jeśli są tylko powierzchowne, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Te głębsze można usunąć na kilka sposobów. Torebki skórzane lakierowane w takim wypadku można wyczyścić wodą z mydłem, ale tylko białym i tylko delikatnym. To mocniejsze może spowodować zniszczenie polakierowanej warstwy. W przypadku delikatnych torebek należy zakupić specjalny preparat do czyszczenia powierzchni skórzanych. Tylko ich zastosowanie gwarantuje nienaruszalność struktury galanterii skórzanej.