Rozglądając się w poszukiwaniu torebki, portfela, rękawiczek czy paska, często zawieszamy oko na rzeczach skórzanych. Galanteria skórzana to gwarancja trwałości, szyku i dobrego stylu. Ponadto często wyroby skórzane są często unikalne i stanowią o elegancji i pozycji. Gdy zdecydujemy się już na zakup torebki czy rękawiczek, koniecznie musimy dowiedzieć się także jak odpowiednio dbać o te elementy garderoby. Choć naturalna skóra jest niezwykle wytrzymała i uważa się ją jako najlepszy materiał do produkcji dodatków taki jak portfele czy paski, to trzeba dowiedzieć się jak odpowiednio zabezpieczyć materiał przed zabrudzeniami, przemakaniem czy straceniem intensywności barwy.
Odpowiednia konserwacja galanterii skórzanej zależna jest od rodzaju skóry, z jakiej dany produkt galanteryjny został wykonany. Wśród skór wyróżniamy:
- skóry zamszowe
- skóry licowe
- skóry delikatne
Bardzo ważnym jest odpowiedni dobór typu pielęgnacji do skóry, ponieważ ma to kluczowy wpływ na jej trwałość.
Pielęgnacja skór zamszowych
Zamsz uznawany jest za dość wymagający materiał jeśli chodzi o jego pielęgnację. Jednak efektowność przeważa nad wadami. Świetnie sprawdzą się rękawiczki skórzane wykonane z zamszu, buty i inna galanteria skórzana. Proces konserwacji tego typu rzeczy należy zacząć od oczyszczenia. Najlepiej robić to za pomocą szczotki. Pomaga to usunąć wszelkie zabrudzenia, odświeża włosie i stawia je. Musimy jednak podczas szczotkowania pamiętać o prawidłowym szczotkowaniu, to znaczy w kierunku, w którym włosie się układa. Ten rodzaje pielęgnacji powinien być dla nas wystarczający na co dzień. Jednak chcemy pozbyć się na przykład większej plamy lub odbarwienia, to zmuszeni jesteśmy zastosować dodatkowe środki czyszczące. W sklepach obuwniczych znaleźć można wiele preparatów do usuwania plam z zamszu. Istnieje jednak szereg domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Do jednych z nich należy wcieranie drobno startej białej kredy w miejsce zaplamione. Potem należy tylko delikatnie zwilżyć miejsce i osuszyć. Zamsz jest tak trudnym materiałem ze względu na podatność na niszczenie przez wodę i wilgoć. Tutaj z pomocą przyjdą wszelkie impregnaty. Najbardziej polecane są impregnaty w sprayu ze względu na wygodę użytkowania.
Pielęgnacja skór licowych
Skóry licowe są o wiele mniej wymagające jeśli chodzi o pielęgnacje. Dlatego też idealnie nadają się do produkcji rzeczy, które są dość intensywnie używane w codziennym życiu czyli portfele skórzane i pasek skórzany. W tym przypadku, by pozbyć się plamy wystarczy nam zwilżona ściereczka. Jeśli mamy przed sobą poważniejsze zabrudzenie, możemy dodatkowo użyć octu. Jeśli czyścimy skóry matowe lub półmatowe musimy zachować szczególna ostrożność i przesadzać z ilością wody, ponieważ na takiej skórze zacieki są najbardziej widoczne. O wiele łatwiejsza jest w utrzymaniu skóra lakierowana i błyszcząca. Do konserwacji skór licowych poleca się preparaty natłuszczające np. zawierające wosk pszczeli.
Pielęgnacja skór delikatnych
Istnieje wiele rodzajów skór, które wymagają szczególnej konserwacji. Są to skóry węża, jaszczurki, krokodyla itp. Ich delikatność polega na tym, że znacznie częściej pękają w porównaniu do pozostałych. Kluczowym jest regularne natłuszczanie powierzchni tych skór. Mogą do tego posłużyć powszechnie dostępne preparaty takie jak na przykład gliceryna czy olejki. Czynność nacierania produktów z skórzanych trzeba wykonywać bardzo dokładnie, ponieważ wszelkie pozostałości w rowkach itp. odkładają się i wpływają na niszczenie skóry.
Podsumowując, skóra jest fantastycznym materiałem na dodatki takie jak torebki, buty czy paski. Jest zachwycająca, nigdy nie wychodzi z mody i jest ponadczasowa. Zwykle takie wyroby są droższe niż te wykonane z materiałów syntetycznych. Jeśli chcemy by posłużyły nam lata, musimy zadbać o skórę we właściwy sposób. Tylko dobra konserwacja zapewni nam upragnione efekty i zdecydowanie wpłynie na trwałość skórzanych produktów, zapewniając im blask i nieskazitelny wygląd.